Mi is az a hidegködképző?

A ködképző egy olyan eszköz, ami kitűnően alkalmas bel- és kültéri fertőtlenítésre, szagtalanításra és rovarölésre, növényvédelmi alkalmazásra egyaránt. A tisztítani kívánt tér szempontjából többféle hatóanyagot és eljárási technikát alkalmazhatunk. A ködképző fertőtlenítési eljárások között az alacsony volumenű hidegködképzés az eddig legsűrűbben alkalmazott és leghatékonyabb technika. Általánosságban a ködképzési technikákról elmondhatjuk, hogy a felhasznált vegyület sok környezetre káros anyagot tartalmaz, azonban és csak a azt felületet fertőtleníti ahova a szórófejet irányítjuk. Ezzel ellentétben a hidegködképző egy aeroszol ködöt hoz létre. Ez amellett, hogy környezetbarát, képes egy olyan ködöt létrehozni ami a levegőben terjedve fertőtlenít, így a nehezebben hozzáférhető helyeket is könnyedén fertőtleníti.

Kinek ajánljuk?

Ezzel a technológiával bármilyen helyiséget tisztíthatunk, irodákat, gyárakat, közösségi tereket, akát gépjárművek belterét is. A hidegködképzés nagy előnye, hogy könnyedén eljut az olyan eldugott helyekre amik a kórokozók melegágyai lehetnek és onnan tovább terjedhetnek. A hidegködképzés magasszintű megoldást nyújt bármilyen tér fertőtlenítésére a berendezés, vagy bútorok átrendezése nélkül.

Ez az eljárás bárki számára hasznos lehet, annak is, aki csak az otthonát szeretné a lehető leghatékonyabban fertőtleníteni, vagy vállalkozóknak, cégtulajdonosoknak, akik szeretnének egy magas szintű fertőtlenítő eljárást alkalmazni, akár egy étteremben, gyárban vagy irodában.

Hogyan használjuk?

Fontos, hogy a tisztítás idejére rakjunk rendet a fertőtleníteni kívánt helyen. Takarjuk le, vagy pakoljuk el az elektronikus eszközöket, festményeket, papír termékeket amik az adott térben vannak és a nedvesség árthatna nekik. A bútorok, kárpitok és a parketta tipikusan fertőtleníthetőek bármilyen károsodás nélkül.

Fontos, hogy minden szellőzőnyílás legyen zárva az adott helyiségben. A fertőtlenítés alatt erősen ajánlott egy jó minőségű szűrőmaszk, gumikesztyű és védőszemüveg használata.

Pozícionáljuk a ködképzőt egy lapos felületre, ami legalább 1 méterre van a talajtól. Távolítsuk el a ködképző fejét a tartályról és öntsük bele a szükséges mennyiségű hatóanyagot. Zárjuk vissza a tartályt.

Fontos, hogy a ködképző megfelelő távolságban legyen a fertőtleníteni kívánt felületektől. Amint bekapcsoltuk a megfelelő irányba irányított gépet, hagyjuk el a helyiséget és hagyjuk a gépet 2-5 percig működni. Ismételjük meg ezt az eljárást 90 fokonként minden irányba. A leghatékonyabb az, ha a fejet a sarokba irányítjuk és a fertőtlenítést az adott helyiség négy sarka felé végezzük.

Ha végeztünk töröljük át a helyiségben található felületeket. Várjunk 15-20 percet, amíg a köd eltűnik és szellőztessük ki a helyiséget. Amíg a fertőtlenített helyiség teljesen kiszellőzik legalább 12 óra, ezért érdemes lehet a fertőtlenítést este végezni és éjszaka levegőzni, szellőzni hagyni az adott helyiséget. Lehetőleg a szellőztetés időtartamára ne tartózkodjunk a helyiségben.

 

Az magasabb technologiát képviselő hidegködképzés során kevesebb mennyiségű vegyszert használunk, így gazdaságos, és környezetbarát megoldást jelent.

Ködképzés során létrejövő köd apró, mikroszkopikus méretű cseppekből áll, míg a permetezés során általában nagyobb méretű cseppek kelekeznek. A kisebb cseppek általában hatékonyabbak a területi lefedettség szempontjából, mivel könnyebben eljutnak a nehezen elérhető helyekre.

Szemben az ózonos fertőtlenítéssel, mely ugyan hatékony pillanatnyi állapotot eredményez, de visszafertőzés elleni védelmet nem biztosít, a hidegködképzéses fertőtlenítéssel az adott területet folyamatosan fertőtlenítve lehet tartani. Akár hosszabb ideig is, például a hidegködképzéssel megtapadó ezüstkolloid akár 5-6 napig fertőtlenítve tartja a felületeket, és megakadályozza a visszafertőződés lehetőségét.

Fertőtlenítés (otthoni, munkahelyi, ipari fertőtlenítés)

Vegyszeres növényvédelem (gombaölő permetezés)

Rovarírtás, kártevők elleni védekezés (szúnyogirtás, rovarirtás)

Páratartalom optimalizálás (üvegházak ködösítése)

Vírus, Baktérium, korokozó (h1n1 covid)

A hidegködképzés technológiájával bármilyen helyiséget tisztíthatunk, irodákat, gyárakat, közösségi tereket, akár gépjárművek belterét is. A hidegködképzés nagy előnye, hogy könnyedén eljut az olyan eldugott helyekre amik a kórokozók melegágyai lehetnek és onnan tovább terjedhetnek. A hidegködképzés ezért magasszintű megoldást nyújt bármilyen tér fertőtlenítésére a berendezés, vagy bútorok átrendezése nélkül. Ezenkívül kitűnő, sok szempontból hatékonyabb alternatíva a mezőgazdaságban is, ugyanis növényvédelmi és rovarirtási célokra is használhatjuk.

Ez az eljárás bárki számára hasznos lehet, annak is, aki csak az otthonát szeretné a lehető leghatékonyabban fertőtleníteni, vagy vállalkozóknak, cégtulajdonosoknak, akik szeretnének egy magas szintű fertőtlenítő eljárást alkalmazni, akár egy étteremben, gyárban vagy irodában, vagy olyan mezőgazdasággal foglalkozó vállalkozásoknak vagy magánszemélyeknek is hasznára lehet, akik a növényeiket szeretnék egészségesebbé varázsolni.

A hidegködképző egyik másik neve a az UVL permetező. Az „ULV” az „Ultra Low Volume” rövidítése, ami magyarul „ultra alacsony adag” vagy „ultra alacsony koncentráció” jelent. Az ULV permetező olyan eszköz, amelynek segítségével lehet egy adott anyagot nagyon finom, ködös permet formájában kijuttatni. Az ULV permetezők általában kémiai vagy biológiai anyagokat juttatnak ki a levegőbe, például rovarirtó szereket, fertőtlenítőszereket vagy illékony vegyi anyagokat. Az ULV technológia azzal a céllal jött létre, hogy nagyon hatékonyan és gazdaságosan lehessen permetezni nagy területeket. Az ULV permetezők nagyon kis cseppméretű permetet képeznek, ami nagyon jól terjed a levegőben, és így könnyen bejut a nehezen hozzáférhető területekre is. Az ULV permetezők használata a környezetvédelem szempontjából is előnyös lehet, mivel lehetővé teszi a permetezett anyagok mennyiségének és koncentrációjának csökkentését, miközben hatékonyan elvégezhető a kívánt feladat.

A hidegködképzők olyan berendezések, amelyek vízpára-gyorsítót használnak arra, hogy vizet permetezzenek a levegőbe, amely aztán hideg köddé kondenzálódik. Ezek a berendezések biztonságosan használhatóak otthon, de fontos megjegyezni, hogy a hideg ködnek lehetnek egészségügyi kockázatai, ha az eljárás után nem szellőztetünk ki megfelelően.

A hidegködképzővel történő fertőtlenítés nagy előnye, hogy a köd olyan helyekre is eljut, ahova más módszer alkalmazásával nem nagyon lehetséges, de a kórokozók melegágya lehet. Ez egy nagyon praktikus és kényelmes módszer, ha például egy bokrot szeretnénk megszabadítani a kórokozóktól, vagy egy nehezen hozzáférhető beltéri helységet szeretnénk fertőtleníteni.

A hidegködképzők általában speciális folyadékokat használnak, amelyeket a készülék tartályába kell tölteni. Ezeknek a folyadékoknak az összetétele eltérő lehet a különböző típusú hidegködképzőknél. Általában a legtöbb hidegködképzőkhez speciális vízbázisú folyadékot ajánlanak, amelyeket kifejezetten e célra fejlesztettek ki.

A növényvédelemhez általában peszticidet, míg fertőtlenítéshez leginkább hidrogén peroxid ajánlott.